Мета: свідоме засвоїти учнями змісту властивості піднесення
степеня до степеня, виробляти вміння виконувати перетворення виразів із
застосуванням раніше набутих знань про властивості степеня в комплексі з
названою властивістю; систематизувати знання учнів про властивості степеня.
Розвивати позитивні риси особистості. Виховувати почуття патріотизму, вміння
спостерігати, знаходити закономірності, аналізувати.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Серед вправ, запропонованих учням для
виконання вдома, на особливу увагу заслуговують: № 1 (8, 9), № 2. Тому їх
перевіримо (біля дошки працюють два учні). Усі інші учні самостійно виконують
завдання бліцконтролю.
№ 1. Які з рівностей правильні:
1)
; 2)
; 3)
; 4)
?
№ 2. Запишіть у вигляді степеня з основою
:
1)
; 2)
; 3)
; 4)
.
№ 3. Обчисліть
.
Під час перевірки виконаних вправ бліцконтролю, повторюємо вивчену
напередодні властивість частки степенів з однаковою основою та основну
властивість степеня.
ІІ. Робота з випереджальним
домашнім завданням
На дошці записано умову домашнього завдання (див. № 3 домашнього завдання
попереднього уроку) й учні самостійно працюють над заповненням таблиці:
Степінь
|
Основа степеня
|
Показник
|
Запис у вигляді добутку
|
Спрощений вираз
|
Запис у вигляді тотожності
|
Висновки
|
Корекція
|
1
2
3
4
|
ІІІ. Засвоєння знань
Основна навчальна мета уроку не тільки сформулювати відповідну властивість
степеня, а й виділити «місце» цієї властивості серед вивчених раніше
властивостей степеня. Тобто учні повинні усвідомити не тільки те, що під час
піднесення степеня в степінь основа не змінюється, а показники перемножуються,
але й той факт, що вивчені властивості дають нам можливість у разі, коли мова
йде про добуток або частку, або степінь степеня (для добутку й частки основа
повинна бути однаковою), виконувати дії тільки із показниками цих степенів.
Доведення властивості степінь степеня проводимо, спираючись на основну
властивість степеня.
Запис у зошитах учнів має такий вигляд:
Конспект 9
Степінь степеня
1. Якщо
2. Приклад: 1)
3)
|
IV.
Застосування знань. Засвоєння вмінь та навичок
Серед вправ, що винесені на опрацювання, виділяємо вправи на:
1) на закріплення алгоритму піднесення степеня до степеня;
2) на подання степеня у вигляді степеня і заданим показником;
3) вправи, що передбачають комплексне застосування алгоритмів множення та
ділення степенів з однаковою основою та піднесення степеня до степеня.
Виконання усних вправ
1. Піднесіть до степеня:
1)
; 2)
; 3)
; 4)
; 5)
; 6)
.
2. Поставте замість * таке число або букву, щоб запис був правильним (якщо
це можливо).
1)
; 2)
; 3)
; 4)
.
3. Степенями яких натуральних чисел є числа: 4; 8; 9; 16; 25; 27; 32; 36;
49? Яким чином ви продовжили б цей ряд?
1)
; 2)
; 3)
; 4)
; 5)
;
6)
; 7)
; 8)
.
Найтиповіші помилки, які слід одразу ж попереджувати — це плутанина з
діями, що їх треба виконувати з показником; по-друге, робота зі знаками
(привчаємо учнів до того, що знаки виразів треба визначати в першу чергу), по-третє,
стежимо за порядком виконання дій: піднесення до степеня — дія 3-го ступеня,
виконується в першу чергу (якщо немає інших); множення і ділення — дії 2-го
ступеня, виконуються в другу чергу, причому в порядку, в якому вони записані
(якщо читати зліва направо).
1)
; 2)
; 3)
; 4)
;
5)
; 6)
.
У прикладах № 2 (№ 6) звертаємо ще раз увагу на те, що під час множення і
ділення степенів за вивченим алгоритмом необхідно, щоб степені мали однакову
основу, тому перехід до однієї основи (цей термін треба виділити й акцентувати
на ньому) є першим обов’язковим кроком під час розв’язування цих вправ.
1)
; 2)
.
1)
; 2)
; 3)
; 4)
.
5*. Подайте
у вигляді
степеня з основою:
.
V. Підсумок уроку. Рефлексія
1)
; 2)
; 3)
; 4)
;
5)
; 6)
; 7)
;
8)
; 9)
?
Чому?
VI. Домашнє завдання
1)
; 2)
; 3)
; 4)
; 5)
; 6)
;
7)
; 8)
.
1)
; 2)
; 3)
; 4)
.
1)
; 2)
.
Немає коментарів:
Дописати коментар