четвер

Цикл уроків з алгебри 7 клас №5

Мета: повторити, систематизувати та узагальнити знання учнів про означення та властивості степеня числа з натуральним показником; відпрацювати та вдосконалити вміння і навички щодо застосування названих теоретичних відомостей для спрощення виразів та виконання обчислень; здійснити проміжну діагностику засвоєних знань та вмінь у ході самостійної роботи. розвивати логічне мислення, уяву, пам'ять, виховувати інтерес до математики, уважність, відповідальність, культуру математичних записів.
Тип уроку: систематизація та узагальнення знань.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Оскільки вправи № 1–2 є вправами на закріплення знань та способів дій, розглянутих на попередньому уроці, перевірку або здійснюємо усно, або перед уроком перевіряємо їх тільки в слабких учнів (або за умови налагодженої систематичної роботи учнів-консультантів перевірку домашнього завдання доручаємо їм).
ІІ. Робота з випереджальним домашнім завданням
1. Самостійна робота учнів. Учні, спираючись на виконаний № 3 у домашньому завданні, заповнюють таблицю:
Арифметична дія зі степенем
Запис алгоритму у вигляді рівності
Корекція
дія
запис
1.
2.
3.



2. Презентація виконаного завдання і корекція знань учнів
ІІІ. Систематизація та узагальнення знань
Після виконання роботи з випереджальним домашнім завданням учні повинні усвідомити, що:

1) оскільки степінь — це короткий запис добутку однакових множників, то зі степенями виконують такі дії: множення (степенів з однаковою основою та однаковим показником — зводиться до дій із показниками або основами); ділення (обернена дія до множення), та піднесення до степеня (як особливий випадок степеня);
2) властивості степеня (див. попередні уроки) допомагають: по-перше, спрощувати буквені вирази, не обчислюючи значень степенів, та, по-друге, знаходити значення числових виразів, що складаються зі степенів, не виконуючи складних обчислень.
Тобто, використовуючи властивості степеня, ми замінюємо поданий вираз на тотожно рівний йому вираз, але в новому виразі порядок виконання дій змінився (і замість того щоб виконувати піднесення до степеня, ми виконуємо або додавання / віднімання показників, або множення / ділення основ степенів).
Бажано, щоб робота із систематизації та узагальнення знань з теми супроводжувалась наочністю, наприклад відповідного змісту таблицею (або учні складають ї самотужки).
Таблиця 1
Степінь з натуральним показником
1. Означення , .
2. Властивості: 1) ; ; ;   ;
2) ; ;
3) ;
5) ;
6) ;
7)  
IV. Застосування знань, умінь та навичок
Виконання письмових вправ
1. Обчисліть значення виразу:
1) ; 2 ) ; 3) ; 4) ; 5) ; 6) .
Щоб спонукати учнів до самостійних свідомих дій під час виконання завдання, можна запропонувати їм попрацювати за алгоритмом:
2. Сформулюй питання, на які треба відповісти.
3. Систематизуй, в якій послідовності їх треба висвітлити. Постав собі запитання: «Чому саме так?» і спробуй на нього відповісти.
4. Знайди шляхи отримання відповіді на ці запитання (підручник, конспект, запитання вчителю, товаришу і т. ін.).
5. Зроби висновок: яких нових знань набув, що є головним, яка ідея приваблива, про що йде мова і т. ін.
Якщо така робота з яких-небудь причин неможлива, учитель за цим же самим алгоритмом розкриває хід своїх думок під час виконання подібного завдання, тобто формулює своєрідний загальний алгоритм виконання завдання та обчислення значення виразу, що є відношенням двох виразів — добутків степенів. (Важливо, щоб учні усвідомили, що без застосування властивостей степеня обчислення будуть украй складними.)
V. Діагностика засвоєння знань та вмінь
Щоб врахувати важливі відмінності в рівні підготовки учнів, пропонуємо самостійну роботу трьох рівнів складності.
Варіант І
Варіант ІІ
1. Виконайте дії
1) ; 2) .
1) ; 2) .
2. Спростіть вираз:
1) ; 2) ; 3) ;
4) .
1) ; 2) ; 3) ;
4) .
3. Обчисліть, використовуючи властивості степеня:
1) ; 2) .
1) ; 2) .
Варіант І
Варіант ІІ
1. Виконайте дії:
1) ; 2) .
1) ; 2) .
2. Спростіть вираз:
1) ; 2) ; 3) ;
4) .
1) ; 2) ; 3) ;
4) .
3. Обчисліть, використовуючи властивості степеня:
1) ; 2) .
1) ; 2) .
Варіант І
Варіант ІІ
1. Обчисліть:
1) ; 2) .
1) ; 2) .
2. Спростіть вираз:

1) ; 2) ;
3) ; 4) .
1) ; 2) ;
3) ; 4) .
3. Обчисліть, використовуючи властивості степеня:
1) ; 2) .
1) ; 2) .
VI. Рефлексія
- Які завдання були незрозумілі?
- Які завдання викликають сумнів?
Знайдіть у тексті підручника пункт «Означення» і виконайте таке завдання:
1) виділіть незрозумілі слова, поняття, терміни та знайдіть їх означення в підручнику або довіднику (тлумачному словнику);
2) виділіть ключові слова, тобто слова, що розкривають основний зміст пункту;

3) наведіть власні смислові порівняння виділених слів, термінів.

Немає коментарів:

Дописати коментар