Мета: домогтися свідомого розуміння учнями властивості з
однією основою та сформувати вміння перетворювати числові та буквені вирази з
використанням цієї властивості, застосовувати ці властивості для спрощення
виразів разом з іншими властивостями степеня, вивченими раніше. Розвивати
пізнавальну активність, творчі здібності. виховувати інтерес до предмету, усвідомлення своїх дій і їх застосування в
реальному житті.
Тип уроку: засвоєння
знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
(Зібрати зошити)
ІІ. Актуалізація опорних знань
Виконання усних вправ
1. Які з виразів є степенем з натуральним показником?
;
;
;
;
;
.
Для степенів із натуральним
показником назвіть основу та показник. Як записати ці степені у вигляді
добутку? Обчисліть значення степеня.
2. Не обчислюючи значення
виразів, порівняйте їх з нулем:
;
;
;
;
;
.
Які міркування ви використали?
3. Знайдіть квадрати, куби, 4
та 5-ті степені чисел 2 і 3, заповніть таблицю:
ІІІ. Робота з випереджальним домашнім завданням (учні виконують в двох
групах)
Завдання.(1 група) Доведіть, що добуток
і
дорівнює
.
Учні використовують алгоритм
доведення (див. додаток і міркування, що їх було використано під час виконання
випереджального домашнього завдання).
Завдання. (2 група) 1) Відомо, що
. Які правильні рівності випливають з даної рівності?
При яких
і
це буде
правильним?
2) Відомо, що
. Які правильні рівності випливають з неї? За яких
умов ці рівності будуть правильними?
Зрозуміло, що більшість учнів
з завданням 1) впорається легко, бо якщо
, то
,
(
і
не дорівнюють
0).
Якщо ця частина завдання
виконана, то завдання 2) за аналогією приводить до висновків:
Якщо
, то
(*);
(**), коли ні
, ні
не дорівнюють
нулю.
Додаток
Алгоритм доведення
1. Установи і сформулюй
проблему, яку треба довести.
2. Дай означення поняттям, за
допомогою яких буде здійснюватись доведення.
3. Добери достатньо ґрунтовні
аргументи.
4. Визнач спосіб і логіку
доведення.
5. Зроби висновок.
Аргументи (підстави) —
судження, істинність яких перевірена й доведена практикою. Головною
характеристикою є істинність, тобто відповідність дійсності.
Зрозуміло, що виконання цієї
роботи буде легким для учнів, бо у випереджальному завданні є натяк на ті дії,
що передбачені алгоритмом.
Тому по виконанні цього
завдання не виникає сумніву в тому, що
.
Порівняйте ліву й праву частину
рівності. Сформулюйте гіпотезу.
Домогтися свідомого розуміння
учнями наступної властивості можна, виконавши роботу з порівняння за алгоритмом
(див. додаток) здобутих виразів:
;
;
.
Після виконання порівняння і
корекції виконаної учнями самостійної роботи доходимо висновків:
1) Під час ділення степенів з
однією основою основа не змінюється, а від показника діленого віднімаємо
показник дільника. (Якщо показник діленого більший за показник дільника.)
2) Основа степеня при діленні
повинна бути відмінною від 0.
Особливі випадки застосування
цієї властивості виводимо з практичних завдань.
Завдання
2. Довести, що
.
Завдання
3. Як подати у вигляді степеня добуток
?
1) Усвідомлюємо суть усіх
завдань: за аналогією з розв’язаними раніше намагаємось довести, що добуток
двох степенів з однією основою є степенем з тією самою основою, а показник —
сума показників множників.
2) Обираємо спосіб доведення
(за аналогією з випереджальним домашнім завданням), але, щоб «узагальнити»
запис, замінюємо числові показники буквами й формулюємо твердження, що є
основою для розв’язування завдань 1–3.
Доведіть, що
, якщо
— будь-яке
число;
і
— натуральні
числа.
Доведіть (за алгоритмом та
аналогією з доведеною рівністю
) може провести учитель або запропонувати виконати
учням.
Запис у зошитах може мати такий
вигляд:
Добуток степенів з однією основою
1. Якщо
— будь-яке
число;
,
— натуральні
числа, то
.
Доведення:
.
2. Приклади:
,
,
Зауваження.
, бо
. (Така домовленість)
|
Завдання. Спростіть вираз:
1)
; 2)
.
Знову звертаємось до
порівняння, а з цього виникає необхідність уточнення сформульованої
властивості, а саме:
1) якщо
, тобто
;
2) якщо
, то
і ділимо
.
Усі висновки учнів записують у
зошити в стислому вигляді.
Ділення степенів з однаковою основою
Якщо
і:
1)
, то
2)
, то
3)
, то
Приклади:
;
;
|
V. Застосування знань, умінь та навичок
Завдання на закріплення розуміння учнями
основної властивості степеня передбачають:
1) закріплення термінології;
2) засвоєння умінь
перетворювати добуток, частку степенів з однаковою основою у степінь;
3) засвоєння вмінь
перетворювати степінь на добуток, частку степенів з однією основою;
4) повторення вивчених
властивостей степенів з парними і непарними показниками.
;
;
;
;
;
;
?
Чому?
1)
; 2)
; 3)
.
Яким є значення
(за змістом
завдання)?
1)
; 2)
; 3)
; 4)
?
4. Подайте вираз у вигляді степеня:
;
;
;
;
;
;
;
;
;
.
1)
; 2)
; 3)
; 4)
; 5)
.
7)
; 8)
; 9)
;
2. Замініть * степенем з основою
, щоб рівність була правильною:
1)
; 2)
; 3)
; 4)
; 5)
; 6)
1)
; 2)
; 3)
; 4)
;
5)
; 6)
; 7)
; 8)
.
1)
; 2)
; 3)
; 4)
.
5*. Подайте у вигляді добутку двох множників, один з яких
, такі вирази:
1)
; 2)
; 3)
.
Перед виконанням порівняємо умови вправи № 6 із
розв’язаними попередньо і знайдемо відмінність (множники якщо і є степенями, то
з різними основами), отже, спираючись на № 3 поданих вправ, замінюємо
множник(и) степенями з однаковими основами й використовуємо основну властивість
степеня.
V. Підсумки уроку. Рефлексія
1. На окремих картках записано
етапи використання основної властивості степеня для спрощення виразів; картки
пропонуються учням в хаотичному порядку, наприклад:
Учням пропонується встановити
правильний порядок дій під час пошуку відповідей на запитання:
Як знайти добуток степенів з
однією основою?
2. Закінчіть речення, щоб вони
стали істинними:
1) Щоб поділити
на
, треба... .
3) Щоб поділити
на
, треба... .
1)
; 2)
; 3)
; 4)
; 5)
; 6)
;
7)
; 8)
; 9)
; 10)
; 11)
; 12)
; 5)
;
13)
; 14)
; 15)
;
16)
.
1)
.
Які правильні рівності можна записати з того, що
?
Використовуючи знання, набуті раніше, назвіть основу й
показник степеня, прочитайте вираз за допомогою слів та запишіть вираз у
вигляді добутку:
Яку властивість множення можна використати, щоб спростити
утворений добуток? Виконайте множення та порівняйте відповіді. Якого висновку
ви дійшли?