пʼятниця

Цикл уроків з алгебри 7 клас №4

Урок №4
Мета: домогтися свідомого розуміння властивості степеня добутку й відношення; виробити вміння застосовувати ці властивості для перетворень виразів і обчислення значень числових виразів. Розвивати навички логічного мислення, математичну мову, навички зручного обчислення прикладів. Виховувати уміння спілкуватися.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Як і на попередніх двох уроках, перевірку домашнього завдання можна виконати у вигляді самостійної роботи (бліцконтроль), завдання якої є квінтесенцією завдань домашнього завдання.
Бліцтест
1. Яка з рівностей є правильною:
1) ; 2) ; 3) ; 4) ?
2. Виконайте дії:
1) ; 2) ; 3) ; 4) .
3. Подайте у вигляді степеня: .
Після виконання вправ звіряємо відповіді з відповідями у виконаному домашньому завданні
ІІ. Робота з випереджальним домашнім завданням
Учні працюють із алгоритмом доведення (див. додатки).
Варіант І: довести, що ;
Варіант ІІ: довести, що .
(Відповідні записи учні виконують на окремих аркушах.)
Після виконання завдань два учні презентують біля дошки свої доведення (за пунктами плану); решта учнів працює зі своїми роботами — проводять (у разі необхідності) корекцію.
Бланки відповідей мають такий вигляд:
Етап доведення
Зміст матеріалу
Корекція
1. Установи проблему, що треба довести.
2. Дай означення поняттям, за допомогою яких буде здійснюватись доведення.
3. Добери достатньо ґрунтовні аргументи.
4. Визнач спосіб та логіку доведення.
5. Зроби висновок


ІІІ. Засвоєння знань
Після проведеної роботи із випереджувальним домашнім завданням, все, що залишається для усвідомлення загальних властивостей,— це пройти ті ж самі етапи доведення, але для загальних випадків:
 та .
Під час формулювання властивостей і запису їх у вигляді тотожностей необхідно наголосити на тому, що це тотожності, тобто вираз у правій частині можна замінити, перетворюючи вирази, на вираз, що міститься в лівій частині, і навпаки.
Останній момент, на якому слід акцентувати,— це місце вказаних властивостей серед доведених раніше.
Записи в зошитах учнів можуть мати такий вигляд:
Конспект 10
Степінь добутку та степінь відношення двох чисел
1. Якщо ,  — будь-які,  — натуральне число, то  і .
2. Якщо  — будь-яке, ,  — натуральне число, то  і .
Приклади:
1) Спростити: ; .
2) Обчислити:
IV. Засвоєння вмінь та навичок
 Система завдань, запропонованих на урок, складається з вправ:
1) на безпосереднє застосування названих властивостей (степінь добутку та степінь відношення);
2) на практичне застосування теоретичних відомостей;
3) на засвоєння вмінь працювати з буквеними показниками степеня;
4) на подання виразів у вигляді степеня (добутку або відношення);
5) на використання властивостей степеня для виконання обчислень.
Виконання усних вправ
1. Яке число треба піднести до другого степеня, щоб дістати:
9; 81; 0; 16; ; 0,0036?
Яке число треба піднести до третього степеня, щоб дістати:
8; –27; ; –0,064; 0,125?
2. Виконайте піднесення до степеня:
; ; ; .
3. Подайте у вигляді степеня:
; ; ; ; .
4. Яке число треба підставити замість *, щоб рівність стала правильною:
; ; ?
5. Подайте у вигляді добутку: ; ; ; .
1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) ; 6) .
Звертаємо увагу на те, що під час перетворення добутку степенів у степінь добутку, показники множників повинні бути однакові.
1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) ; 6) .
1) ; 2 ) ; 3) ; 4) ;
5) ; 6) .
5*. Об’єм кулі обчислюється за формулою , де  — радіус кулі. Як зміниться об’єм кулі, якщо радіус кулі збільшити у 2; у 4; у  разів?
1) ; 2) ; 3) ; 4) .
5
?
V. Підсумок уроку
Чи знаєш ти властивості степеня?
Розстав знаки дій, числа, дужки, щоб з поданих виразів зліва утворилися вирази, що записані праворуч:
 → ;  → ;  → ;  → ;  → .
1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) ; 6) .
4) ; 5) ; 6) .
1) Які арифметичні дії і з якими степенями ви вмієте виконувати? Проілюструйте відповідними рівностями.

2) Складіть алгоритм виконання виписаних вами дій.

Немає коментарів:

Дописати коментар