середа

Цикл уроків з алгебри 7 клас №2

Мета: домогтися свідомого розуміння учнями властивості з однією основою та сформувати вміння перетворювати числові та буквені вирази з використанням цієї властивості, застосовувати ці властивості для спрощення виразів разом з іншими властивостями степеня, вивченими раніше. Розвивати пізнавальну активність, творчі здібності. виховувати інтерес до предмету,  усвідомлення своїх дій і їх застосування в реальному житті.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
(Зібрати зошити)
ІІ. Актуалізація опорних знань
Виконання усних вправ
1. Які з виразів є степенем з натуральним показником?
; ; ; ; ; .
Для степенів із натуральним показником назвіть основу та показник. Як записати ці степені у вигляді добутку? Обчисліть значення степеня.
2. Не обчислюючи значення виразів, порівняйте їх з нулем:
; ; ; ; ; .
Які міркування ви використали?
3. Знайдіть квадрати, куби, 4 та 5-ті степені чисел 2 і 3, заповніть таблицю:
2
3
4
5









ІІІ. Робота з випереджальним домашнім завданням (учні виконують в двох групах)
Завдання.(1 група) Доведіть, що добуток  і  дорівнює .
Учні використовують алгоритм доведення (див. додаток і міркування, що їх було використано під час виконання випереджального домашнього завдання).
Завдання. (2 група) 1) Відомо, що . Які правильні рівності випливають з даної рівності? При яких  і  це буде правильним?
2) Відомо, що . Які правильні рівності випливають з неї? За яких умов ці рівності будуть правильними?
Зрозуміло, що більшість учнів з  завданням 1) впорається легко, бо якщо , то ,  (  і  не дорівнюють 0).
Якщо ця частина завдання виконана, то завдання 2) за аналогією приводить до висновків:
Якщо , то  (*);  (**), коли ні , ні  не дорівнюють нулю.
Додаток
Алгоритм доведення
1. Установи і сформулюй проблему, яку треба довести.
2. Дай означення поняттям, за допомогою яких буде здійснюватись доведення.
3. Добери достатньо ґрунтовні аргументи.
4. Визнач спосіб і логіку доведення.
5. Зроби висновок.
Аргументи (підстави) — судження, істинність яких перевірена й доведена практикою. Головною характеристикою є істинність, тобто відповідність дійсності.
Зрозуміло, що виконання цієї роботи буде легким для учнів, бо у випереджальному завданні є натяк на ті дії, що передбачені алгоритмом.
Тому по виконанні цього завдання не виникає сумніву в тому, що .
Порівняйте ліву й праву частину рівності. Сформулюйте гіпотезу.
Домогтися свідомого розуміння учнями наступної властивості можна, виконавши роботу з порівняння за алгоритмом (див. додаток) здобутих виразів:
; ; .
Після виконання порівняння і корекції виконаної учнями самостійної роботи доходимо висновків:
1) Під час ділення степенів з однією основою основа не змінюється, а від показника діленого віднімаємо показник дільника. (Якщо показник діленого більший за показник дільника.)
2) Основа степеня при діленні повинна бути відмінною від 0.
Особливі випадки застосування цієї властивості виводимо з практичних завдань.
Завдання 1. Довести, що ; .
Завдання 2. Довести, що .
Завдання 3. Як подати у вигляді степеня добуток ?
1) Усвідомлюємо суть усіх завдань: за аналогією з розв’язаними раніше намагаємось довести, що добуток двох степенів з однією основою є степенем з тією самою основою, а показник — сума показників множників.
2) Обираємо спосіб доведення (за аналогією з випереджальним домашнім завданням), але, щоб «узагальнити» запис, замінюємо числові показники буквами й формулюємо твердження, що є основою для розв’язування завдань 1–3.
Доведіть, що , якщо  — будь-яке число;  і  — натуральні числа.
Доведіть (за алгоритмом та аналогією з доведеною рівністю ) може провести учитель або запропонувати виконати учням.
Запис у зошитах може мати такий вигляд:
Добуток степенів з однією основою
1. Якщо  — будь-яке число; ,  — натуральні числа, то .
Доведення:
.
2. Приклади:
, ,
Зауваження. , бо . (Така домовленість)
Завдання. Спростіть вираз: 1) ; 2) .
Знову звертаємось до порівняння, а з цього виникає необхідність уточнення сформульованої властивості, а саме:
1) якщо , тобто   ;
2) якщо , то  і ділимо .
Усі висновки учнів записують у зошити в стислому вигляді.
Ділення степенів з однаковою основою
Якщо   і:
1) , то                                    2) , то    
3) , то  
Приклади:
; ;

V. Застосування знань, умінь та навичок
 Завдання на закріплення розуміння учнями основної властивості степеня передбачають:
1) закріплення термінології;
2) засвоєння умінь перетворювати добуток, частку степенів з однаковою основою у степінь;
3) засвоєння вмінь перетворювати степінь на добуток, частку степенів з однією основою;
4) повторення вивчених властивостей степенів з парними і непарними показниками.
; ; ; ; ; ; ?
Чому?
1) ; 2) ; 3) .
Яким є значення  (за змістом завдання)?
1) ; 2) ; 3) ; 4) ?
4. Подайте вираз у вигляді степеня:
; ; ; ; ; ; ;
; ; .
1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) .
7) ; 8) ; 9) ;
2. Замініть * степенем з основою , щоб рівність була правильною:
1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) ;  6)
1) ; 2) ; 3) ; 4) ;
5) ; 6) ; 7) ; 8) .
1) ; 2) ; 3) ; 4) .
5*. Подайте у вигляді добутку двох множників, один з яких , такі вирази:
1) ; 2) ; 3) .
Перед виконанням порівняємо умови вправи № 6 із розв’язаними попередньо і знайдемо відмінність (множники якщо і є степенями, то з різними основами), отже, спираючись на № 3 поданих вправ, замінюємо множник(и) степенями з однаковими основами й використовуємо основну властивість степеня.
V. Підсумки уроку. Рефлексія
1. На окремих картках записано етапи використання основної властивості степеня для спрощення виразів; картки пропонуються учням в хаотичному порядку, наприклад:
Учням пропонується встановити правильний порядок дій під час пошуку відповідей на запитання:
Як знайти добуток степенів з однією основою?
2. Закінчіть речення, щоб вони стали істинними:
1) Щоб поділити  на , треба... .
2) Щоб поділити  на , треба... .
3) Щоб поділити  на , треба... .

1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) ; 6) ;
7) ; 8) ; 9) ; 10) ; 11) ; 12) ; 5) ;
13) ; 14) ; 15) ;
16) .
1) .
Які правильні рівності можна записати з того, що ?
Використовуючи знання, набуті раніше, назвіть основу й показник степеня, прочитайте вираз за допомогою слів та запишіть вираз у вигляді добутку:

Яку властивість множення можна використати, щоб спростити утворений добуток? Виконайте множення та порівняйте відповіді. Якого висновку ви дійшли?

Немає коментарів:

Дописати коментар